CO OZNACZA, ŻE KTOŚ MA TALENT?

Jak podaje słownik języka polskiego talent to uzdolnienie w jakimś kierunku, predyspozycje, zdolności. Patrząc na tę definicję kluczowe wydaje się słowo jakimś, ponieważ nie wskazuje ono konkretnej dziedziny. Znaczy to więc, że każdy z nas jest utalentowany w specyficznym dla siebie obszarze.

Słowa Anny Marszałek w wywiadzie pt. „Ten to ma talent!” do magazynu Kreda dedykowanemu tematowi „Talenty” (który z całego serca wam polecamy) wydają się być dobrym drogowskazem dla nas, rodziców jak wspierać rozwój naszych dzieci w sensie ogólnym: „wychowywanie dzieci polega na wy-chowaniu, a więc wyciąganiu z ukrycia tego, co jest w środku, w dziecku jeszcze schowane, czego nie jest ono świadome. Wyciąganie na światło dzienne dobra, talentów.” Naszą rolą jest więc wspomaganie dzieci do odnalezienia ich zdolności i rozwijaniu ich predyspozycji.

Talent do języków obcych.
Magazyn KREDA

MOŻE MOJE DZIECKO NIE MA TALENTU DO ANGIELSKIEGO?

I tutaj pojawia się pytanie „może moje dziecko nie ma talentu do nauki języków”.

To dobry moment, aby przytoczyć jeszcze jedną definicję talentu, której źródłem jest Instytut Gallupa, który opracował metodę nazywania talentów oraz ich rozwijania: „Talent to wrodzony i powtarzalny sposób myślenia, odczuwania i reagowania, który może być produktywnie zastosowany”. 

Odnosząc się do tej definicji talent to nie konkretna cecha a sposób w jaki patrzymy na rzeczywistość. Instytut wyróżnia 4 grupy talentów: wykonawcze, wpływu, relacyjne, strategicznego myślenia.

Nie ma wśród nich talentu do nauki języków. Jest natomiast sposób w jaki możemy się ich nauczyć. Niektórzy będą świetnie uczyć się języka według założonego planu, inni poczują się jak ryby w wodzie czując duch rywalizacji podczas zajęć. Znajdą się osoby, dla których nauka w grupie rówieśniczej będzie stymulująca a będą również takie osoby, które będą dochodzić do wiedzy drogą eksperymentu.

Idąc tym tropem każde dziecko może nauczyć się wszystkiego, czego zechce jeśli podane jest to w formie jaka odpowiada jego predyspozycjom. Jeśli zajęcia, nie tylko językowe, dostarczają dzieciom różnorodnych aktywności, bodźców a treści przekazane będą w zróżnicowany sposób, to nie ma możliwości, żeby nasza pociecha nie „miała talentu do nauki języka”.

#RADOSNAEDUKACJAJEZYKOWA

Chciałybyśmy podkreślić, że każde dziecko powinno mieć szansę uczyć się w taki sposób, aby sam proces był dla niego przyjemnością i źródłem satysfakcji. Dlatego hasło #radosnaedukacjajezykowa jest naszą myślą przewodnią i punktem wyjścia do pracy nad tworzeniem miejsca, które wspiera rodziców w twórczym podejściu do nauki oraz poszukiwaniu talentów u naszych uczniów.

Kategorie: Blog